
SNEŽANA MIŠIĆ
Muzejska savetnica
Istoričarka umetnosti
Galerija Matice srpske, Novi Sad
Dr Snežana Mišić, istoričarka umetnosti, muzejska savetnica, zaposlena od 2006. u Galeriji Matice srpske. Tokom dve decenije profesionalnog razvoja i usavršavanja prešla je put od kustosa edukatora, preko kustosa izložbi i programskog direktora, do kustosa zbirke slikarstva i šefa Odeljenja zbirki. Kao autor, koautor ili saradnik priredila je veliki broj izložbi sa pratećim katalozima i publikacijama, postižući značajne rezultate naročito na polju međunarodne saradnje. Nekoliko velikih projekata obeležilo je 2024. U novu godinu je ušla sa međunarodnom izložbom „Paja Jovanović i Gustav Klimt. Jedna epoha, dva umetnika, tri muzeja” (2023/2024) koju je zajednički realizovala sa kolegom Nikolom Ivanovićem, sa idejom da se ukaže na šire društvene, kulturne i idejne okvire fin-de-siècl-a Beča, kao i na uticaje evropske umetnosti i na veze srpskih i austrijskih slikara toga doba. Usledila je velika retrospektivna izložba „Uroš Predić. Dostojanstvo svakidašnjice” priređena u Galeriji SANU u Beogradu, koautorski sa prof. dr Igorom Borozanom, koja je pružila uvid u životne i stvaralačke prostore i tematske svetove Uroša Predića, beležeći rekordnu posetu od 100.000 posetilaca. Potom je kao saradnik učestvovala u realizaciji izložbe „Uroš Predić u Sentandreji” Srpskog crkvenog muzeja u Sentandreji. Paralelno sa angažovanjem na pomenutim izložbama učestvovala je kao član autorskog tima u kreiranju nove stalne postavke Galerije Matice srpske ‒ zadužena za Puls kolekcije, izbor najreprezentativnijih dela kojima se ukazuje na vremenski okvir razvoja srpske umetnosti od 18. do 20. veka, na tematska opredeljenja, bogatstvo likovnih tehnika, i na stvaralačke opuse najznačajnijih nacionalnih umetnika. Uz rad na izložbama i njihovoj promociji (autorska tumačenja, predavanja...) aktivno je učestvovala i u radu naučnih konferencija iz oblasti istorije umetnosti („Telo i nasilje u umetnosti i vizuelnoj kulturi ranog modernog doba”, Filozofski fakultet, Beograd), i u prezentaciji nacionalne umetnosti i kulturne baštine kroz predavanja i okrugle stolove („Dani Matice srpske” u Sr. Karlovcima, Senti...) i objavljujući stručne radove.
Aktivnosti

Izložba „Uroš Predić. Dostojanstvo svakidašnjice” predstavlja nastavak višedecenijske uspešne saradnje Galerije Matice srpske i Galerije SANU na promociji i predstavljanju nacionalne umetnosti i kulturne baštine. Ovoga puta dve ustanove spojio je umetnik Uroš Predić, koji je tokom svog dugog i stvaralački izuzetno plodnog života bio neraskidivo povezan sa Maticom srpskom i sa Srpskom akademijom nauka i umetnosti. Umetnička dela iz velikog broja muzejskih i privatnih kolekcija, od kojih većina nije bila izlagana pa samim tim ni dostupna javnosti, uz obilje arhivske građe i fotografija, pružili su publici uvid u životne i stvaralačke prostore i tematske svetove Uroša Predića. Kroz nekoliko celina: anegdotski i socijalni žanr, religiozno slikarstvo, portreti, teme iz nacionalne istorije, veze sa Maticom srpskom i Srpskom akademijom nauka i umetnosti, autori izložbe dr Snežana Mišić i prof. dr Igor Borozan predstavili su Predićeva osnovna tematska opredeljenja.
https://www.sanu.ac.rs/uros-predic-dostojanstvo-svakidasnjice/
https://www.danas.rs/kultura/izlozba-uros-predic-dostojanstvo-svakidasnjice-u-galeriji-sanu/

Izložbu je pratio dvojezični (srpsko-engleski) katalog „Uroš Predić. Dostojanstvo svakidašnjice / Uroš Predić. The Noble Essence of Everyday Life” sa raspravnim tekstovima prof. dr Igora Borozana „Antimoderan u moderno doba. Uroš Predić i njegovo vreme / The Anti-Modernist in the Modern Age: Uroš Predić and His Time” u kome se na nov način tumače Predićev život i stvaralaštvo u kontekstu pojave i razvoja moderne umetnosti, i dr Snežane Mišić „Uroš Predić. Život posvećen lepoti i umetnosti / Uroš Predić. A Life Dedicated to Beauty and Art”, u kome se Predićevo slikarstvo sagledava kroz geografske i kulturne prostore u kojima se formirao kao ličnost i umetnik, i tumači njegov tematski repertoar kroz analizu anegdotskih i socijalnih elemenata, dela usmerenih ka kritici društva, portretnog i preovlađujućeg religioznog slikarstva. Uz tekstove publikovani su Katalog radova sa reprodukovanim izloženim delima, Spisak izloženih radova sa kataloškim podacima i Odabrana literatura.

Tokom trajanja izložbe „Uroš Predić. Dostojanstvo svakidašnjice” u Galeriji SANU u Beogradu (12. mart ‒ 26. maj) realizovan je izuzetno sadržajan i kvalitetan prateći program u cilju sagledavanja Predićevog stvaralaštva iz različitih uglova, kroz stručna predavanja istoričara umetnosti (prof. dr Igor Borozan, dr Snežana Mišić, Jelena Mežinski, Isidora Savić, Olivera Skoko), književnosti (prof. dr Mirjana D. Stefanović, prof. dr Vesna Elez, Milica Milošević), prava (dr Jelena Veselinov), filozofije (Goran Vujkov), svake srede u 18.00 sati, kao i mnogobrojnih vođenja: autorskih subotom u 13.00 (dr Snežana Mišić) i nedeljom u 12.00 sati (prof. dr Igor Borozan), i kustoskih utorkom i petkom u 18.00 i četvrtkom u 12.00 sati. Za najmlađe posetioce održane su tri edukativne radionice "Bio jednom jedan slikar. Uroš Predić". O uspešnosti izložbe govori statistika: 76 dana trajanja izložbe, 100.000 posetilaca, 17 autorskih vođenja, 11 stručnih predavanja, 35 kustoskih vođenja, 3 edukativne radionice za decu, 124 medijska priloga.
https://www.sanu.ac.rs/veliko-interesovanje-za-izlozbu-uros-predic-dostojanstvo-svakidasnjice/

Izložba „Paja Jovanović i Gustav Klimt. Jedna epoha, dva umetnika, tri muzeja” rezultat je višegodišnje uspešne saradnje Galerije Matice srpske sa vodećim austrijskim muzejima – Umetničko-istorijskim (Kunsthistorisches Museum) i Galerijom Belvedere iz Beča, uz partnersku podršku Austrijskog kulturnog foruma Beograd. Izložba je spojila stvaralaštvo Paje Jovanovića i Gustava Klimta i pokrenula dijaloge o njihovom umetničkom razvojnom putu, ali i o vezama srpske i austrijske kulture. Ideja autora i kustosa izložbe, dr Snežane Mišić i msr Nikole Ivanovića, je da se izlaganjem tri ženska portreta ‒ dva Paje Jovanovića, Bečlijka (1905) iz Galerije Belvedere i Umetnikova supruga Muni (1925) iz Galerije Matice srpske, i portret Dama sa lila šalom (1895) austrijskog umetnika Gustava Klimta iz Umetničko-istorijskog muzeja u Beču, ukaže na šire društvene, kulturne i idejne okvire fin-de-siècl-a Beča, kao i na uticaje evropske umetnosti i na veze srpskih i austrijskih slikara koji su stvarali u to doba.
https://vreme.com/mozaik/tri-lepe-zene-paje-jovanovica-i-gustava-klimta/
https://dunav.at/veliko-interesovanje-za-izlozbu-paja-jovanovic-i-gustav-klimt-u-novom-sadu/

Sastavni deo izložbe su trojezični (srpsko-nemačko-engleski) katalog „Paja Jovanović i Gustav Klimt. Jedna epoha, dva umetnika, tri muzeja / Paja Jovanović und Gustav Klimt. Eine Epoche, zwei Künstler, drei Museen / Paja Jovanović and Gustav Klimt. One Epoch, Two Artists, Three Museums” sa raspravnim tekstom Snežane Mišić „Fin-de-sièclе u Beču ‒ Paja Jovanović i Gustav Klimt” o dvojici slikara i njihovom stvaralačkom putu u poslednjim decenijama 19. veka, i sa fiktivnim „povremeno istinitim pričama” Nikole Ivanovića „U salonu šešira Oskara Hutera”, i dokumentarni film snimljen u Beču i GMS, u kojem su autori odnosno kustosi partnerskih muzeja govorili o stvaralaštvu Paje Jovanovića i Gustava Klimta, kao i o saradnji između tri muzeja. Tokom trajanja izložbe realizovan je bogat prateći program, pre svega, predavanja kojima su predstavljeni životni i stvaralački putevi dvojice umetnika, arhitektura, moda, književnost i filozofija na prekretnici vekova, kao i veliki broj autorskih i kustoskih vođenja.
Katalog Paja i Klimt, Jedna epoha, dva slikara, tri muzeja
Nova stalna postavka „ReVIZIJA kolekcije Galerije Matice srpske”, rezultat timskog rada kustosa i konzervatora, predstavlja iskorak u načinu prezentacije i tumačenja srpske umetnosti od 18. veka do danas. Umesto dotadašnjeg hronološkog modela razvoj umetnosti je prikazan kroz analizu tema, fenomena i aktuelnih tumačenja. Naziv postavke ima dvojako značenje ‒ upućuje na potrebu za revizijom kolekcije i sagledavanjem njene vrednosti iz ugla savremenog trenutka, s druge ukazuje na viziju Galerije u 21. veku kao aktivnog modernog muzeja. Postavka je podeljena u sedan modula: Identitet kolekcije, koji kroz Biografiju ustanove, Puls kolekcije, Riznicu i Kabinet retkosti, pruža odgovor na pitanje zašto je GMS jedinstvena u istoriji srpske kulture; Hronologiju srpske umetnosti predstavljajući razvoj od 16. do 20. veka; Transformabilnost nudi nove načine razumevanja umetnosti kroz različite medije; Skulptofilija ukazuje na mesto vajarskih radova u kolekciji, dok se savremene teme tumače u okviru modula Čovek i okruženje; Telo i um; Rituali i navike.
https://www.galerijamaticesrpske.rs/stalna-postavka-gms/
https://vreme.com/kultura/matica-srpska-revizija-kolekcije-galerije/
https://kulture.rs/revizija-kolekcije-otvorena-nova-stalna-postavka-galerije-matice-srpske/?lang=lat

Program otvaranja stalne postavke „ReVIZIJA kolekcije Galerije Matice srpske” osmišljen je i realizovan sa idejom da pošalje poruku otvorenosti postavke kroz koncept 24-časovnog otvaranja. Brojnim programskim aktivnostima ponuđeni su raznovrsni sadržaji u kojima su posetioci različitih uzrasta i interesovanja mogli uživati i opustiti se, i nešto novo saznati kroz stručna vođenja određenih modula postavke. Tokom programa svečanog otvaranja postavke, kao i nakon toga, a u okviru kontinuiranog rada na promociji i prezentovanju nove stalne postavke stručnim vođenjima kroz module, dr Snežana Mišić je publici predstavljala modul Identitet kolekcije. Pred odabranim umetničkim delima u ovom modulu posetioci su u prilici da se upoznaju sa biografijom ustanove, modelima popunjavanja kolekcije kroz delatnost stipendista, dobrotvora i darodavaca, da osete Puls kolekcije kroz izbor „najvrednijih” dela, i da saznaju kakve se sve dragocenosti čuvaju u Riznici i Kabinetu
Stalna postavka, program otvaranja
https://www.galerijamaticesrpske.rs/events/kustoska-vodjenja-identitet-kolekcije-444/

Kao stručni saradnik učestvovala je u realizaciji izložbe „Uroš Predić u Sentandreji”, autora Koste Vukovića, koja je otvorena u Srpskom crkvenom muzeju u Sentandreji u okviru manifestacije Srpski dani ‒ mesec srpske kulture u Mađarskoj. Izložbom je predstavljen Eksponat godine – ikona Sveti Đorđe Uroša Predića iz 1902. godine, nova akvizicija koju je Srpskom crkvenom muzeju 2023. godine poklonila unuka Stevana Vujića, koji je bio u rodbinskim vezama sa slikarem Urošem Predićem. Na izložbi je bogatom arhivskom građom i fotografijama prikazan život znamenite srpske porodice Vujić u Sentandreji, i istaknute su njihove rodbinske veze sa jednim od najvećih nacionalnih umetnika. Otvaranjem izložbe „Uroš Predić u Sentandreji” Galerija Matice srpske i Srpski crkveni muzej u Sentandreji nastavili su višedecenijsku saradnju na očuvanju i predstavljanju srpskog kulturnog nasleđa u Mađarskoj.
https://www.semu.hu/otvarane-izlozhbe-urosh-predi-u-sentandreji/

Po pozivu je učestvovala na nacionalnoj naučnoj konferenciji „Telo i nasilje u umetnosti i vizuelnoj kulturi ranog modernog doba” koja je održana na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Beogradu (29. maj). Predstavila je rad sa temom „Predstava nasilne smrti nacionalnog junaka: Ubistvo Karađorđa Đure Jakšića”, koji je potom publikovan u Zborniku radova sa naučne konferencije (izdavač: Univerzitet u Beogradu ‒ Filozofski fakultet, 2024). U radu se razmatra širi kontekst nastanka slike kroz analizu društvenopolitičkih okolnosti koje su dovele do stvaranja kulta vožda Karađorđa i njegovog jačanja polovinom 19. veka. Ukazuje se na stilska i ikonografska rešenja koja je umetnik mogao pronaći u predstavama smrti savremenog evropskog istorijskog slikarstva, naročito na naturalistički prikaz nasilne smrti junaka, te njen vizuelni i emotivni uticaj na posmatrača i javnost. Posebna pažnja je usmerena na značaj i ulogu ove kompozicije u datim istorijskim okolnostima, na njenu politizaciju i simbolički kapital Karađorđevog tela.

Tekst „Srpska Pravoslavna crkva Svetog Kneza Lazara u Monoštoru” publikovan je u Temišvarskom zborniku broj 16 (izdavač: Matica srpska, Novi Sad 2024). U radu je predstavljena srpska pravoslavna crkva Svetog kneza Lazara u rumunskom selu Monoštoru, kao jedan od primera da hram nije samo lokalna parohijska crkva već jedan od istaknutih spomenika srpskog naroda u Rumuniji. Iako je konačan ishod crkvene podele u Monoštoru bio nepovoljan za srpsku zajednicu, višedecenijska intenzivna i uporna borba crkvene jerarhije i samih Monoštoraca da ovu crkvenu opštinu zadrže u okviru Temišvarske eparhije i Srpske crkve, jedan je od najrečitijih primera velikog rodoljublja, jake želje i nadasve potrebe za očuvanjem srpske pravoslavne vere i nacije, pa samim tim i opstanka srpskog naroda na području ovog dela Banata.