top of page
IMG_4242_0.25529100 1743016168.jpg

IVAN STANIĆ

Viši kustos

Istoričar umetnosti

Muzej nauke i tehnike - Beograd

Ivan Stanić je prethodne godine pokazao izuzetno zalaganje i postigao veoma značajne uspehe kao viši kustos Muzeja nauke i tehnike. Vodeći zbirku automatike i robotike, prikupio je ključne eksponate značajne za razvoj robotike na našim prostorima, i u svetu, i objavio prvu linearnu istoriju robotike u Srbiji. Nastavaljajući svoje istraživanje, kao urednik izdanja Službenog glasnika - prve monografije o profesoru Vukobratoviću, "ocu" naše i svetske humanoidne robotike, u timu sa 10 robotičara, učenika prof. Vukobratovića, radio je tokom godine na istraživanju i uređenju obimnog teksta o životu i naučnom doprinosu jednog od najznačajnijih naučnika iz Srbije. Nastavio je istraživanje Zbirke mobilnih uređaja i prikupio veliki broj eksponata. Bio je deo kustoskog tima koji je osmislio i realizovao izložbu kojom je obeleženo 35 godina Muzeja. U kratkom vremenskom roku je osmislio izložbu "Tehnika u boji: žuto+narandžasto" i realizovao sa kolegama iz muzeja, pružajući posetiocima mogućnost da sagledaju na potpuno drugačiji i inovativan način zbirke Muzeja nauke i tehnike. Kao načelnik odseka komunikacija omogućio je realizaciju velikog broja programa uprkos skromnom budžetu i dogovorio saradnju sa Fakultetom za primenjenu umetnost iz Pekinga za izložbu posvećenu hologramima. Kao deo tima evropskog projekta FASIH, koji se odnosi na industrijsko nasleđe u regionu, izabrao je i radio sa odabranim umetnicima na koncepciji radova koji će biti predstavljeni na izložbi u sva tri grada učesnika projekta. U Muzeju je dosta radio na pomoći prilikom realizacija izložbi, a posebno na dizajnu izdanja i postavki izložbi, kao što je izdanje muzejske savetnice Gordane Karović, koje je dobilo IKOM nagradu za publikaciju godine. Na izložbi Muzeja "Čuvari inovacija" dao je veliki kreativni i dizajnerski doprinos. Prošle godine su otvorene i dve nove postavke na kojima je Ivan radio kao dizajner i kreativni saradnik: Sala predsednika SANU i u renoviranom Zavičajnom muzeju u Rumi.

Aktivnosti

sajt-texnika-u-boji-1_0.96759900 1743009261.jpg

Izložba "Tehnika u boji: žuto+narandžasto" je muzeološki eksperiment sa bojom u fokusu. Ivan Stanić je idejni pokretač koji je zajedno sa kolegama pretražio zbirke Muzeja nauke i tehnike u potrazi za eksponatima koji su delimično ili potpuno obojeni u odabrane boje. Eksponate u tehničkim muzejima kustosi najčešće vrednuju posmatrajući ih kroz prizmu naučno-tehničke i tehnološke inovativnosti, kao i širi društveni kontekst, značaj i uticaj koji su imali u vremenu svog nastanka. Dodatni faktori koji utiču na vrednovanje uključuju lokalni značaj, ukupan broj sačuvanih primeraka, forme i druge slične aspekte. Međutim, šta se događa kada se eksponati određenih boja izlože zajedno? Stvaraju se nove muzejske priče o zbirkama, nasleđu, dizajnu, trendovima, kao i o razvoju tehnike i tehnologije. Kao rezultat je dobijen inovativan i potpuno drugačiji muzeološki ekperment koji je obogatio izložbenu muzejski praksu u Srbiji.

https://muzejnt.rs/show-item/tehnika-u-boji-zuta-narandzasta/

https://www.euronews.rs/kultura/aktuelno-iz-kulture/137536/muzeoloski-eksperiment-u-muzeju-nauke-i-tehnike-ekponati-u-boji-i-to-zutoj-i-narandzastoj/vest

https://balkantrip.tv/turisticke-vesti/vesti/381/izlozba-tehnika-u-boji-zuta-narandzasta-do-8-oktobra/vest

https://mediasfera.rs/2024/09/12/izlozba-tehnika-u-boji-zuta-narandzasta/

Untitled-1-1_0.85042300 1743009261.jpg

Izložba je priređena povodom 35 godina Muzeja nauke i tehnike. Ivan Stanić je bio jedan od autora koji se predstavio sa odgovarajućim predmetom iz Zbirke automatike i robotike. Izložbom je Muzej pružio posetiocima ekskluzivnu mogućnost da vide do sada vredne i retko viđene eksponate koji se čuvaju u depoima Muzeja. Stanić je izabrao intrigantan predmet iz svoje zbirke, industrijskog robota Nokia PM 01, koji govori ne samo o tehnološki značajnom eksponatu, već i tome kako se kretao transfer tehnologije za vreme "gvozdene zavese" između tzv. zapadnog i istočnog bloka putem posrednika, u ovom slučaju finskog tehnološkog giganta Nokia.. Ivan je pored kustoskog posla radio i na osmišljavanju postavke i dizajnu grafičkom materijala.

https://muzejnt.rs/show-item/trideset-pet-godina-muzeja-nauke-i-tehnike/

https://www.rts.rs/lat/magazin/nauka/5547305/muzej-nauke-i-tehnike-35-godina-postojanja-izlozba.html

https://www.euronews.rs/srbija/drustvo/140141/muzej-nauke-i-tehnike-slavi-35-grodendan-pet-predmeta-bice-izlozeno-ovim-povodom/vest

https://www.politika.rs/scc/clanak/635154/pet-predmeta-za-dan-muzeja-nauke-i-tehnike

https://www.ekapija.com/news/4894305/start-up/index

Professor_Miomir_Vukobratovic_0.88354800 1743010795.jpg

Tokom 2024. godine Ivan je radio na istraživanju i uredjivanju monografije o jednom od naših najznačajnijih naučnika, profesoru Miomiru Vukobratoviću. Profesor je poznat u svetu po ključnim doprinosima na polju humanoidne robotike šezdesetih i sedamdesetih godina 20. veka. Radeći zajedno sa 10 profesorovih učenika - robotičara, Ivan je sakupio krucijalni materijal za pisanje i započep uređivanje prve monografije o ovom značajnom naučniku iz Srbije. Izdanje će objaviti Službeni glasnik zajedno sa Muzejom nauke i tehnike, dvojezično, sa idejom da se distribuira van Srbije. U okviru Zbirke automatike i robotike Ivan je do sada sakupio najznačajnije eksponate iz robotike koji su u isto vreme prvi i kod nas i u svetu, i objavio prvu linearnu istoriju robotike u Srbiji.

Katalčog Robot

https://en.wikipedia.org/wiki/Miomir_Vukobratovi%C4%87

https://rtv.rs/sr_lat/zivot/nauka-i-tehnologija/izlozba-rodjenje-humanoidne-robotike_879925.html

https://www.rts.rs/lat/magazin/nauka/3008342/rodjenje-humanoidne-robotike.html

https://gradsubotica.co.rs/galerije/izlozba-rodjenje-humanoidne-robotike/

https://www.facebook.com/MuzejNT/posts/u-narodnom-muzeju-u-%C5%A1apcu-ju%C4%8De-je-otvorena-izlo%C5%BEba-ro%C4%91enje-humanoidne-robotike-5/1982245075121719/

fasih-1_0.24975200 1743014670.jpg

Ivan učestvuje kao kustos u okviru evropskog projekta FASIH – Future Art and Science Industrial Heritage, koji je usmeren je na interdisciplinarno istraživanje industrijskog i kulturnog nasleđa Beograda, Rijeke i Trbovlja, kroz mapiranje, istraživanje i procenu arhitektonskih dostignuća i nematerijalnih procesa koji su obeležili modernu istoriju ova tri grada. Projekat predstavlja regionalnu saradnju koja spregom naučnog istraživanja, umetnosti i novih medija teži da poveže savremene modele revalorizacije i revitalizacije industrijskog nasleđa. Pomoću informacionih tehnologija i novih tehnoloških alata, ova inicijativa pruža nove pristupe promociji vrednosti kulturnog, naučnog i industrijskog nasleđa regiona, zajedničkog u kontekstu održive Evrope budućnosti. Tokom 2024. godine Stanić je radio na razvoju metodologije, konkursu, izboru umetnika i dr. Intezivno je radio na razvijanju koncepta zajedno sa umetnicima i radu na produkciji radova za završnu izložbu. Ovo je prvi evropski projekat u kom Muzeju učestvuje.

https://artandscience.rs/fasih/

https://muzejnt.rs/fasih/

https://socri.uniri.hr/projekti/fasih/

https://dd-trbovlje.si/aktualni-projekti/fasih/

324475-11_0.85929900 1743014669.jpg

U obnovljenom Zavičajnom muzeju u Rumi, Ivan Stanić je zajedno sa kolegom Milanom Poznanovićem iz Novog Sada radio na idejnom arhitektonsko-dizajnerskom rešenju. U 2024. godine je realizovan projekat i Muzej je delom otvoren za publiku. Staniću je pružena prilika da kreativno pomogne realizaciji nove izložbene postavke koristeći dosadašnje iskustvo.

https://www.virtualna-ruma.rs/kategorija.php?menu_id=25

https://www.rtv.rs/sr_lat/vojvodina/srem/u-rumi-otvorena-rekonstruisana-zgrada-zavicajnog-muzeja_1543708.html

https://zkvh.org.rs/aktualnosti-post/default/zavrsena-obnova-zavicajnog-muzeja-ruma

https://vojvodjanski.com/tvfruskagora/kultura/2024/05/30/otvorena-stalna-muzejska-postavka-u-obnovljenom-zavicajnom-muzeju-u-rumi

Sala-predsednika-SANU_0.60281800 1743014669.jpg

Kandidat je bio dizajner stalne izložbene postavke "Sala predsednika" u Biblioteci SANU. Izložba je pripremljena u Biblioteci SANU i postavljena tako da posetilac na malom prostoru može brzo da sazna kako je Srpska akademija menjala svoje ime od 1841. godine. Korišćena je građa iz Arhiva, Biblioteke i Umetničke zbirke SANU i iz Državnog arhiva Srbije.

https://www.sanu.ac.rs/otvaranje-stalne-izlozbene-postavke-sala-predsednika-u-biblioteci-sanu/

https://www.tvhram.rs/vesti/aktuelnosti/8764/otvorena-stalna-izlozbena-postavka-sala-predsednika-biblioteci-sanu

https://www.novosti.rs/c/reportaze/vesti/1413009/grupni-portret-srpske-elite-otvorena-stalna-izlozbena-postavka-sala-predsednika-biblioteci-sanu

unnamed-topaz-enhance-4x_0.82116900 1743015664.jpg

Zahvaljujući trudu i organizaciji Ivana Stanića izložba "du Bist Wow (Ti si car!)" je realizovana u Muzeju nauke i tehnike. Umetnička izložba obrađuje upotrebu veštačke inteligencije, njen upliv u svakodnevni život i promenama koje se dešavaju u našoj percepciji usled tog uticaja. Izložba du Bist Wow predstavlja rezultat naučno-umetničkog eksperimenta u kom su sarađivali Centar za društvo i tehnologiju Re:people (ranije Centar za istraživanje javnih politika), Fakultet za medije i komunikacije i Rudarsko-geološki fakultet Univerziteta u Beogradu, uz podršku Muzeja nauke i tehnike. Radovi predstavljaju umetnički doživljaj, modele i alate za obradu teksta izrađene u okviru projekta TESLA (Text Embeddings – Serbian Language Applications), pod rukovodstvom prof. dr Ranke Stanković, a finansirao ga je Fond za nauku Republike Srbije. Izložba je deo Centrovog programa AMS (Art Meets Science).

https://publicpolicy.rs/slider/189/du-bist-wow-ti-si-car-do-28_novembra-u-muzeju-nauke-i-tehnike

https://time.rs/c/73ad2e9d79/u-muzeju-nauke-i-tehnike-otvorena-izlozba-koja-se-bavi-vestackom-inteligencijom.html

https://rgf.bg.ac.rs/page.php?page=vest&id=7030

svetlost-prijateljstva_0.75624700 1743014669.jpg

Stanić je vodio komunikaciju i zajedno sa kolegincom sa Šumarskog fakuleta povezao Muzej nauke i tehnike sa Fakultetom primenjene umetnosti iz Pekinga. Rezultat je gostujuća izložba posvećena hologramima, kao i obeležavanju 70 godina od uspostavljanja prijateljskih odnosa između Republike Srbije i Narodne Republike Kine. Biće izloženo 70 holograma koji su nastali u jednoj od 4 najznačajnije laboratorije za holograme u svetu.

za-instagram_0.92235300 1743014669.jpg

Ivan je učestvovao kao deo kreativnog tima, sa kustoskinjom Adom Vlajić, na osmišljanvanju vizuelnog identiteta i postavke za izložbu "Čuvari inovacija: 100 godina od prvog srpskog patenta". Muzej nauke i tehnike je prvi put predstavio javnosti modele i makete izrađene na osnovu prvih registrovanih patentnih prijava u Srbiji u Upravi za zaštitu industrijske svojine (današnji Zavod za intelektualnu svojinu Republike Srbije). Prikazani će biti patenti iz međuratnog perioda, kada u Srbiji tek počinje industrijalizacija, najčešće inspirisani svakodnevnim problemima i potrebama građana. Deo izložbe će biti posvećen realizovanim patentnim prijavama iz fonda Muzeja nauke i tehnike, među kojima su i patenti velikana srpske nauke akademika Mihaila Petrovića Alasa, dr Vladimira Stanojevića i akademika Miomira Vukobratovića.

https://muzejnt.rs/show-item/cuvari-inovacija/

https://www.rts.rs/lat/magazin/nauka/5600611/muzej-nauke-i-tehnike-otvaranje-izlozbe.html

https://www.politika.rs/scc/clanak/664429/cuvari-inovacija-100-godina-od-prvog-srpskog-patenta

https://www.politika.rs/scc/clanak/664429/cuvari-inovacija-100-godina-od-prvog-srpskog-patenta

https://www.novosti.rs/c/reportaze/vesti/1439121/kazan-rakiju-usao-istoriju-izlozba-cuvari-inovacija-100-godina-prvog-srpskog-patenta-muzeju-nauke-tehnike-foto

korice_0.07764800 1743014670.jpg

Ivan Stanić je autor dizajna za monografsko izdanje Muzeja posvećena istoriji beogradske kompanije piva BIP "Bio jednom jedan BIP...".

bottom of page