_0_12175500%201742992512.jpg)
LUKA KULIĆ
Viši konzervator-restaurator
Galerija Matice srpske
Luka Kulić, viši konzervator - restaurator, u Galeriji Matice srpske zaposlen je od 2018. godine, a 2023. godine imenovan je za umetničkog direktora GMS. Rukovodeći se idejama savremenog muzeja koji je otvoren za promene i unapređenja svojih delatnosti, koji preispituje smisao muzejskog rada i umetnosti savremenog trenutka, kritički misli i deluje, Luka Kulić se trudi da kroz viziju univerzalnog muzejskog radnika i spram svojih znanja, sposobnosti i interesovanja, deluje u svim oblastima rada GMS - zaštiti umetničkog fonda, administraciji i operativnim poslovima, umetničkom i kreativnom upravljanju, produkciji i tehničkoj realizaciji izložbi, stručnim obradama i interpretaciji umetnosti i otvorenoj javnoj komunikaciji sa publikom. Od redovnih delatnosti Luka Kulić učestvuje u upravljačkim telima Galerije i različitim komisijama, bavi se produkcijom i tehničkom realizacijom programske delatnosti; prati razvoj i organizuje nabavke rasvete, audio-video i druge opreme; bavi se poslovima konzervacije i restauracije; sprovodi kreativno upravljačke i kustoski sprovodi muzejske projekte.
Tokom 2024. godine, najveći deo raznovrsnih aktivnosti bio je vezan za realizaciju i otvaranje nove postavke Galerije Matice srpske - REvizija kolekcije GMS. Projekat je zahtevao brojne aktivnosti, kao i saradnju sa brojnim spoljnim saradnicima. U okviru ovog velikog projekta, Luka Kulić je bio zadužen za rukovođenje poslovima produkcije i tehničke postavke, dizajn i koordinaciju izrade mobilijara, pratećih elemenata izložbi i opreme manjih prostorija, dizajn i realizaciju nove muzejskog osvetljenja. Pored navedenih poslova, Luka Kulić je bio i deo kreativnog tima kustosirajući modul nove postavke Transformabilnost umetnosti, i kao kustos saradnik umetniku Mrđanu Bajiću učestvovao je u realizaciji postavke skulptura iz kolekcije GMS pod nazivom Skulptofilija. Takođe kao saradnik na projektu, bio je deo tima međunarodne izložbe "Sport u umetnosti. Umetnost sporta" u Kulturnom centru R. Srbije u Parizu u saradnji sa muzejskim institucijama iz Srbije i Republike srpske. Na kraju 2024. godine, otvorena je izložba Miloš Bajić. San o slobodi.
Aktivnosti

Galerija Matice srpske je u saradnji sa Muzejem Jugoslavije iz Beograda i Muzejem savremene umjetnosti Republike Srpske iz Banja Luke, kao i drugim muzejskim ustanovama iz Srbije realizovala međunarodnu izložbu Sport u umetnosti. Umetnost sporta u Kulturnom Centru Srbije u Parizu povodom Olimpijskih igara održanih u Parizu. Na izložbi su predstavljeni umetnički radovi domaćih i stranih umetnika iz kolekcija sedam institucija na kojima je predstavljen sport. Takođe, pariska publika je imala priliku da vidi i sportske rekvizite, medalje i fotografije iz kolekcije Muzeja Jugoslavije i umetničke fotografije iz Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, koji svedoče o učešću srpskih i jugoslovenskih sportista na pređašnjim Olimpijskim igrama u ondašnjoj državi. Kao deo tima, Luka Kulić je bio uključen u selekciju umetničkih dela iz GMS koji su postali deo izložbe, pripremu za izlaganje i pakovanje za transport, organizaciju i produkciju izložbe, kao i rukovođenje postavkom u izložbenom prostoru Kulturnog centra Srbije u Parizu.

Tokom 2024. godine nakon renoviranja izložbenih prostora namenjenih za novu postavku GMS pod nazivom REvizija kolekcije Galerije Matice srpske, ušlo se u tehničku produkciju i postavku umetničkih dela iz kolekcije GMS. Ovim kompleksnim poslovima je rukovodio Luka Kulić i učestvovao u realizaciji u saradnji sa celokupnim timom GMS koji je uključivao kustose, konzervatore, stručne i druge saradnike. Poslovi rukovođenja i produkcije nove postavke GMS su obuhvatali prostorno raspoređivanje, određivanje idealnih visina za izlaganje, bezbedno dugotrajno kačenje na zidove, intervencije u prostoru, pronalaženje tehničkih i estetskih rešenja za pojedinačne predmete, inkorporaciju i puštanje u rad računarske, audio i video tehnike, definisanje i produkciju pratećih elemenata (legende, postamenti, vitrine), koordinaciju spoljnih saradnika na uređenju prostora i produkciji potrebnih elemenata i materijala vezano za novu postavku, kao i brojne drudge aktivnosti. U novoj postavci GMS izloženo je blizu 500 umetničkih radova, postavljen je kompletno novi mobilijar i inovativna tehnika.
https://www.galerijamaticesrpske.rs/stalna-postavka-gms/
https://kalendar.novisad2022.rs/events/revizija-kolekcije-galerije-matice-srpske/
https://www.politika.rs/sr/clanak/640512/revizija-kolekcije-galerije-matice-srpske

Nakon što je u 2023. godini instalirana rasveta po tehničkom rešenju i zahtevu Luke Kulića, i nakon što su postavljeni eksponati u prostorije, Luka Kulić je izveo dizajn osvetljenja celokupne nove postavke GMS po principu jedno umetničko delo – jedan spot reflektor u kombinaciji sa zidnim osvetljenjem (wallwash rasveta). Spot reflektori su namenski traženi da budu izmenjive širine osvetljenja (zoom), u LED tehnologiji sa visokim indeksom vernosti prikaza boja (CRI > 93) i u temperaturi svetla koja verno prikazuje boje na umetničkim delima. Celokupan sistem je centralno softverski kontrolisan individualnim kontrolama svakog pojedinačnog rasvetnog tela. Luka Kulić je učestvovao u parametrisanju i konfigurisanju sistema, i zatim vršio podešavanje svakog pojedinačnog reflektora. Na ovaj način, postignuto je više ciljeva - prijatna atmosfera prostorije, bezbedno osvetljenje umetničkih predmeta, veran prikaz umetničkih dela, usklađivanje nivoa osvetljenja spram pojedinačnog predmeta, akcentovanje detalja. Svakom pojedinačnom predmetu je posvećena posebna pažnja kako bi se izvukao maksimum.

Produkcija i tehnička realizacija nove postavke GMS podrazumevala je izradu kompletno novog mobilijara i pratećih elemenata nove postavke, kao deo zaokruženog dizajna celokupne postavke. Nakon što je u 2023. godini rukovodio adaptacijom i uređenjem prostora nove postavke, Luka Kulić je dizajnirao, definisao, dao tehnička uputstva i koordinisao izradu ovih elemenata - novih izložbenih vitrina za umetničke predmete i tehniku, namenskih postamenata za skulpture, polica i pregrada, različitih nosača i staklenih zvona, specijalno produciranih potpisnih i tekstualnih legendi, kao i brojnih drugih elemenata nove postavke. U skladu sa novom arhitekturom adaptiranih prostora, elementi su dizajnirani da budu svedeni, izgledom i bojom srodni prostoru, sa ciljem da budu neupadljivi kako ne bi vizuelno konkurisali umetničkim predmetima koji se izlažu. Svi predmeti su naručeni pod supervizijom sa ciljem vrhunske tehničke i estetske izrade kako bi se dodatno naglasio vizuelni efekat celokupne nove postavke.

Kao poseban segment nove postavke GMS, u dva novoformirana prostora kreirani su specifični izložbeni saloni - Riznica i Kabinet retkosti. Ideja ovih salona je bila da se na poseban način istaknu dve specifične priče. U Riznici su predstavljeni simbolički prikazi identiteta ustanove kroz retrospektivu pečatnjaka Matice srpske kao najstarijeg srpskog kulturnog društva, u kombinaciji sa savremenim kreativnim naporima Galerije da izvede nove spomenice, medalje, plakete i grafike povodom važnih jubileja. U Kabinetu retkosti neguje se i specifična osećajnost za postojanje muzejske tajne i posebnih predmeta koje nije lako svrstati - neobična umetnička dela, umetnički pribori i alat, neumetnički predmeti, bizarni objekti, nasleđe ranijih upravnika. Spram koncepta dr Tijane Palkovljević Bugarski, Luka Kulić je dizajnirao izgled vitrina i prostorija u kojem se nalaze, rukovodio produkcijom elemenata novog salona u saradnji sa spoljnim saradnicima za produkciju, dizajnirao je i izradio nosače predmeta iz kolekcije GMS, izveo tehničku postavku i definisao je i podesio

U okviru nove postavke GMS, Luka Kulić je definisao modul Transformabilnost umetnosti kroz tri tematske celine: Boja, Linija i Interpretacija. Ideja transformabilnosti umetnosti polazi od mogućnosti umetnosti da se predstavlja na različite načine, kombinuje i transformiše, nudeći širok prostor za brojne interpretacije. Odabrana crvena boja kao element za povezivanje i grupisanje umetničkih dela, odabrana je zbog snažnog vizuelnog efekta, raznovrsne simbolike i brojnih imenovanih nijansi. Povezivanjem raznovrsnih umetničkih radova preko jedne zajedničke boje nudi se drugačiji ugao sagledavanja, razumevanja i uživanja u umetnosti, istovremeno kreirajući nove vizuelne celine. U temi Linija, odabrani su umetnički radovi sa dominantnom upotrebom linije, koja je sadržana u gotovo svim umetničkim medijima. Linija definiše prostor, oblik i strukturu, dinamiku, kreira nove površine. Celina Interpretacija predstavlja lik Jovana Jovanovića Zmaja, omiljenu ličnost dece i mladih Novog Sada i Srbije kroz univerzalnost ličnosti ovog pesnika i lekara, prikazan i interpretiran kroz slikarstvo, skulpturu, crtež i fotografiju.
Tekstualne legende Transformabilnost umetnosti
https://www.galerijamaticesrpske.rs/stalna-postavka-gms/transformabilnost-umetnosti/

Galerija Matice srpske je pozvala umetnika Mrđana Bajića da, u saradnji sa Lukom Kulićem i kustoskinjom Stanislavom Jovanović Mindić, ponudi autorsku postavku zbirke skulpture u okviru nove postavke GMS nazvanu Skulptofilija. Kroz nekoliko segmenata, ponuđeno je više perspektiva za sagledavanje specifičnosti skulpture kao medija grupisanih u šest celina: Depo – pitanje trezoriranja skulpture i skulpturalnosti forme smeštajnih instalacija; Morfologija – okvir masovne prisutnosti portreta kao skulptorske forme kroz brojne iteracije; Vajarke – prispitivanje značaja i položaja autorki u skulptorskom stvaralaštvu; Maestro – monografska prezentacija stvaralaštva Đorđa Jovanovića, najzastupljenijeg skulptora u kolekciji GMS; Izuzetnosti – pojam izuzetnog kroz preispitivanje skulptura velike istorijske i umetničke vrednosti; i Javna skulptura – prisutnost skulpture u javnom prostoru Novog Sada i regiona kroz različite pristupe i kontekst. Luka Kulić, kao kustos saradnik na postavci, asistirao je u prezentaciji zbirke skulpture, odabiru, akviziciji i pozajmicama skulptura za postavku, produkciju postavke i njenih elemenata, dizajn osvetljenja, izradu
Tekstualne legende Skuptofilija
https://www.galerijamaticesrpske.rs/stalna-postavka-gms/skulptofilija/

Sastavni deo redovnih aktivnosti u Galeriji Matice srpske, su stručna vođenja kroz izložbe GMS u kojima je učestvovao i Luka Kulić. Ova stručna vođenja su obuhvatile projekte u kojima je učestvovao Luka Kulić - postavke Skulptofilija i Transformabilnost umetnosti u okviru nove postavke GMS, kao i izložba Miloš Bajić. San o slobodi. Stručna vođenja, petkom i vikendima, vođena su na nivou dijaloga sa publikom, predstavljajući ideje postavki i izložbi, lične priče umetnika, fokus na pojedinačne zanimljive i značajne umetničke radove, itd. Poseban akcenat je stavljen na predstavljanja nevidljivog rada u muzejskog delatnosti - predmet i teme dijaloga tokom definisanja koncepata i produkcije, pitanja, izazovi i nedoumice nastale tokom suočavanja sa materijalom, radom i određenim zanimljivostima i posebnostima o kojima se retko govori sa publikom. Tokom svakog stručnog vođenja, publika je podstaknuta da kroz različite perspektive o temi razmišlja, nudi svoja mišljenja i stavove i aktivno učestvuje u otvorenoj platformi.

U decembru 2024. godine, priređena je izložba Miloš Bajić. San o slobodi kustosa Luke Kulića. Predstavljeni su autentični crteži nastali u logoru Mauthauzen, slike sa istom tematikom i apstraktne slike po kojima je Miloš Bajić poznat kao jedan od pionira apstraktnog slikarstva na ovim prostorima. Preko pojma slobode višestruko utkanog u Bajićev život i stvaralaštvo, predstavljeno je preko sto radova iz kolekcija Narodnog muzeja Srbije, Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, Vojnog muzeja, Zadužbine Branka Ćopića u Srpskoj akademiji nauka i umetnosti, Savremene galerije u Subotici, Savremene galerije umetničke kolonije Ečka, Galerije likovne umetnosti poklon zbirke Rajka Mamuzića, Galerije Rima i OŠ „Nikola Tesla“ u Bačkoj Topoli, kao i brojni radovi iz kolekcija naslednika Miloša Bajića. U saradnji sa inicijatorima izložbe Darkom Bajićem i Mrđanom Bajićem, Luka Kulić je definisao koncept i naziv izložbe, učestvovao u selekciji umetničkih dela, sprovodio organizaciju i produkciju, rukovodio tehničkom postavkom, dizajnom svetla i pratećim aktivnostima.
https://www.galerijamaticesrpske.rs/events/milos-bajic-san-o-slobodi/
https://www.politika.rs/scc/clanak/649285/san-o-slobodi-milosa-bajica
https://vreme.com/kultura/san-o-slobodi-milosa-bajica-i-mogucnost-promene/

U okviru izložbe Miloš Bajić - San o slobodi, pored stručnih vođenja kroz izložbu, organizovane su i dve projekcije filma Linija života i razgovor sa autorom filma Darkom Bajićem. Ovaj dokumentarni film je kroz brojne dokumentarne materijale, memoare, video zapise i sećanja prijatelja Miloša Bajića predstavio uzbudljiv i potresan život i stvaralaštvo umetnika u kontrastu preživljavanja logora Mauthauzen,crtanja autentičnih crteža, i apstraktnog slikarstva posmatrano kroz prizmu pojma slobode. Nakon projekcija, Luka Kulić je sa autorom filma Darkom Bajićem održao razgovore o dokumentarnom filmu, životu i stvaralaštvu Miloša Bajića i na teme pojmova slobode, rata, stradanja i drugih društvenih tema vezanih za sadašnje vreme i društvene izazove.