_0_59433400%201742992894.jpg)
UNA POPOVIĆ
Viša kustoskinja
Istoričarka umetnosti
Muzej savremene umetnosti, Beograd
Una Popović, viša kustoskinja, od 2007. godine radi kao kustoskinja u Muzeju savremene umetnosti u Beogradu. Trenutno je na poziciji kustoskinje Zbirke fotografije, filma, videa i digitalnih medija. Stručne kompetencije obuhvataju oblasti moderne i savremene umetnosti, društveni i kulturološki aspekti ranih avangardi početka 20. veka, istorijski konceptualizam, današnja umetnička produkcija te kustoske prakse.Njeni brojni projekti - umetničke izložbe, prezentacije i tekstovi o umetnicima karakteristični su - kako zbog širine i opsega različitih znanja tako i zbog specifičnosti i profilisanosti kritičkog pristupa. Inicirala je veliki broj međunarodnih projekata međuinstitucionalne saradnje pri Muzeju savremene umetnosti, te teorijski i praktično obradila dela iz kolekcije ovog muzeja ali i aktuelnu umetničku produkciju. Tokom 2024. godine realizovala je značajan broj autorskih izložbi, međuinstitucionalnih saradnji, pratećih programa i međunarodni projekat. U fokusu je bila obrada dela istorijskih avangardi, nadrealizma te neoavangardnih umetnika aktivnih tokom sedamdesetih godina. Kao kustos doprinela je značajnom međuinstitucionalnom projektu „Aktivitet : 100 godina nadrelizma“ gde je artikulisala saodnašavanje istorijskog u odnosu na savremeno. Retrospektiva „Era Milivojević : Umetnost jeste život“ realizovana u okviru programa manifestacije „Užice – prestonica kulture Srbije 2024“ pružila je dublji uvid u rad umetnika i kontekst jugoslovenske konceptualne umetnosti u umetnikovom rodnom gradu. Popović je ostvarila rezultate i na polju međunarodne saradnje priređujući izložbu „Javno telo“ u Kulturnom centru Srbije u Pekingu, gde je kineskoj publici prezentovala evoluciju performansa i telesnih akcija kroz izbor radova iz kolekcije MSUB koji je zasnovan na studioznom istraživanju umetnosti performansa druge polovine 20. veka. Inovativnost unutar artikulacije praksi kroz širu kulturološku analizu kao edukativno potreban model prepoznaje se u tekstovima, radionicama i razgovorima koje je realizovala sa umetnicima Goranom Stojčetovićem, Jasminom Cibic, Anom Knežević i dr, te pri izložbi Goranke Matić u Zrenjanu, između ostalog i predavanju o svojoj kustoskoj praksi koje je održala u Centru za likovno obrazovanje - Šumatovačka.
Aktivnosti

Izložba “Aktivitet : 100 godina nadrealizma” predstavlja dvogodišnje istraživanje složenog nasleđa istorijske avangarde nadrealizma. Izložba u MSU realizovana je povodom stogodišnjice nadrealizma u Srbiji i svetu obeležavajući nastanak “Prvog manifesta nadrealizma” André Bretona. Ideja kustoskog tima Sanje Bahun, Aleksandre Mirčić, Žakline Ratković i Une Popović oslanila se na ideju „aktiviteta“, koji je ujedno bio i ključni konceptualni doprinos našeg nadrealizma svetskoj avangardnoj baštini. Reč “aktivitet” uslovila je i pod – koncept izložbe, ideju “dugog veka trajanja nadrealizma”, predstavljajući zajedno neoavangardne i savremene umetnike koji unutar svojih aktiviteta, konceptom, metodom likovnog izražavanja, pa i direktnom „rekonstrukcijom” ili reinterpretacijom dela srpskog nadrealističkog kruga doprinose ne samo novom i drugačijem čitanju pokreta već i aktuelizaciji prvobitnih avangardnih načela. Istraživački i izložbeni fokus Une Popović bio je na interpretaciji fotografske i filmske nadrealističke zaostavštine kao i uključivanje savremenih “odgovora”, rad sa tekućom umetničkom produkcijom koja praksom ostvaruje saodnašavanje sa istorijskim.
https://www.danas.rs/kultura/una-popovic-povodom-izlozbe-aktivitet-100-godina-nadrealizma/
https://www.instagram.com/goran.stojcetovic/reel/DCm8ibvoux5/

Prateći programi i tekst za katalog. Tokom trajanja izložbe "Aktivitet : 100 godina nadrealizma" organizovan je niz javnih vođenja i pratećih programa sa fokusom na novomedijske prakse početka 20 veka, fotografiju, fotograme, likovne eksperimente koji su se razvijali pod uticajem kinematografskih otvarenja. Una Popović je realizovala vođenja za studente i javne prezentacije koje su osim tematskog fokusa, razmatranja fotografskih i filmskih nadrealističkih ostvarenja bile i na interpretaciji savremene umetničke produkcije. Promovisano je pitanje na koji način danas možemo govoriti o reartikulaciji nadrealističkog nasleđa, aktuelizaciji ideja, poetika i likovno – produkcionim aspektima, šta sve danas sama reč “nadrealizam” podrazumeva. Popović je organizovala inkluzivno kreativno - psihološku radionicu sa umetnikom Goranom Stojčetovićem, vodila je i kroz izložbu "Nemoguće" u MPU posvećenu fotografskom nadrelističkom nasledju . Autorski tekst “Ogledalna slika - refleksije istorijskog nadrealizma u savremenim umetničkim praksama” objavljan u katalogu objašnjava mislenu i likovnu šemu istorijskog nadrealizma u odnosu na savremeni trenutak.

U kulturnom centru Srbije „Ivo Andrić“ u Pekingu u julu mesecu otvorena je izložba “Javno telo” sa delima iz kolekcije Muzeja savremene umetnosti. U izložbenom prostoru umetničkog distrikta 798 u Pekingu predstavili su se na jednom mestu prvi put kineskoj publici relevantni neoavangardni domaći autori. Fokus je bio na prezentaciji performans akcija konceptualnih umetnika koje su se razvijale krajem šezdesetih i tokom sedamdesetih godina u Srbiji dok u tadašnjoj socijalističkoj Kini punoj cenzure to nije bilo moguće. Predstavljeni su radovi iz kolekcije MSU umetnice Marine Abramović, Katalin Ladik i umetnika Ere Milivojevića, Neše Paripovića, Zorana Popovića, Balinta Sombatija. Kroz video radove i fotografije uz tekstualno obrazloženje promovisan je koncept “javnog tela”. Telo u umetnosti sedamdesetih sagledavalo se kao medij, fizički individualni iskaz često je tretirao i šire stanje unutar javnog konteksta, grada ili nacije - kao kolektivnog identiteta. Izložbu je pratio katalog sa tekstom kustoskinje.
https://msub.org.rs/exhibition/javno-telo/

Izložba Ere Milivojevića u okviru programa “Užice – prestonica kulture Srbije 2024. godine”. U Gradskoj galeriji Užice realizovana je izložba priznatog konceptualnog umetnika Ere Milivojevića, čiji je kustos i urednik kataloga bila Una Popović. Međuinstitucionalna saradnja Gradske galerije Užice i Muzeja savremene umetnosti a u okviru nacionalne manifestacije prestonice kulture i proslave dana Užica podrazumevala je realizaciju prve sveobuhvatne izložbe ovog konceptualnog umetnika, inače poreklom Užičanina. Izložba „Era Milivojević: Umetnost jeste život“ bila je podeljena je na nekoliko celina predočavajući umetnikov aktivitet i hronologiju delovanja, od ranih akcija i performansa nastalih tokom sedamdesetih i osamdesetih godina, te fotografskih i slikarskih ostvaranja nastalih tokom devedesetih i dvehiljaditih godina.
https://msub.org.rs/exhibition/era-milivojevic-umetnost-jeste-zivot/
https://www.seecult.org/era-milivojevic-umetnost-jeste-zivot/
https://uzice.rs/otvorena-izlozba-era-milivojevic-umetnost-jeste-zivot/
http://gofile.me/5jJlG/i17IpDUkU

Katalog "Era Milivojević : Umetnost jeste život" i javni programi u okviru izložbe. Izložbu "Era Milivojević : Umetnost jeste život" pratila je reprezentativna publikacija – katalog u izdanju Gradske galerije Užice. Katalog donosi više tekstova, uvodni tekst Une Popović koji na sveobuhvatan način kroz istorijske činjenice, društvene okolnosti pa i karakter autora objašnjava praksu umetnika, tekstove književnika Svetislava Basare i Žarka Radakovića koji donose uvid u neke od Erinih performansa pa i ponašanja, objavljen je i intervju koji je Zoran Jeremić uradio sa umetnikom. U katalogu je reprodukovan značajan broj radova, arhivska građa, crteži kao skice performansa, fotodokumentacija sa izvedbi akcija. Tokom trajanja izložbe realizovano je kustosko vođenje, osmišljen je i prateći program sa savremenim performans umetnicama sa idejom da interpretiraju zaostavštinu Ere Milivojevića unutar svojih aktiviteta kao omaž autoru.
https://www.facebook.com/share/p/18fQsJ1ZkH/
https://www.facebook.com/share/v/18pQy8VmLM/
https://nova.rs/kultura/performansi-u-cast-jedinstvenog-ere-milivojevica/
http://gofile.me/5jJlG/FX5bj5gY3
https://www.seecult.org/performansi-i-predavanje-na-izlozbi-ere-milivojevica/
https://www.facebook.com/watch/?v=581719704422416
https://www.instagram.com/radio.luna/p/DBtR8EMI3Vy/?img_index=1
https://www.instagram.com/gradska.galerija.uzice/p/DBe5H22N5lx/?locale=zh-hans&hl=ar

Una Popović bila je i kustos samostalne izložbe savremene umetnice Ane Knežević u Salonu Muzeja savremene umetnosti. Ana Knežević je jedna od pionirki svetlosno – prostornih instalacija u Srbiji i među prvima je uvela poseban način tretiranja VR -a unutar umetnosti. Izložba u Salonu MSU obeležila je izuzetnu posećenost, formalno – bila je prepoznata u vidu nove i posebne „light and space“ estetike, idejno – predstavljeni VRovi i svetlosno – zvučna instalacija pozivali su na interaktivnost publike i pravili dogadjajnost. Izložba je ukazala na inovativne i aktuelne pristupe unutar tekuće produkcije koja stoji unutar minimalne, apstraktne forme rada ali zalaže u domen nauke, psihologije, fonetike, nauke o zvučnom identitetu. “Geometrija praznine” naslanja se na ranija istraživanja Kneževićeve oko fizičkog i virtuelnog prostora kao bazičnog okvira za dalje delovanje na nivou opažajnog i doživljenog. Izložba je ušla u najuži izbor, u prvih pet za Politikinu nagradu.
https://msub.org.rs/exhibition/ana-knezevic-geometrija-praznine/
http://gofile.me/5jJlG/SvJQ4RDsY

Katalog izložbe Ane Knežević "Geometrija praznine" i prateći programi. Realizovan je katalog za potrebe izložbe Ane Knezević u Salonu MSU kao i sadržajan prateći program koji su kustoskinja i umetnica zajedno osmislile. U katalogu su objavljeni tekstovi Une Popović, Aleksandre Lazar i Dilona Robinsa. Unutar tekstova pored analize monografskog i prakse umetnice otvorilo se polje šireg sagledavanja umetosti danas, koliko je eksperimentalna ali i delotvorna umetnost u polju psihologije, istraživanja u fonetici, i šta danas podrazumevaju novi mediji u umetnosti. Povodom izložbe realizovan je bogat prateći program, vođenja, promocija kataloga, razgovori sa umetnicom, istoričarima umetnosti i stručnjacima iz drugih oblasti zarad ukazivanja na različite aspekte, kako one koji se razvijaju unutar individualnog i kolektivnog a na koje umetnost Ane Knežević teži da ukaže.
Prateći program izložbe Ane Knežević
https://www.seecult.org/vodenje-ana-knezevic-geometrija-praznine/
https://www.youtube.com/watch?v=4A78ifpoQg8
https://www.politika.rs/sr/clanak/618073/Razgovori-sa-Anom-Knezevic-u-Salonu-MSUB

Razgovor sa umetnicom Jasminom Cibic i učestvovanje u promociji kataloga “Automatski crtež” u izdanju Muzeja naivne i marginalne umentosti. U martu mesecu Popović je moderirala razgovor sa priznatom slovenačkom umetnicom Jasminom Cibic koja živi u Londonu. U okviru filmskog programa MSU Cibic je predstavila najnovije kinematografsko ostvarenje “Svetionici" koje se oslanja na njena ranija istraživanja zemalja pripadnica Pokreta nesvrstanih. Popović je struktuirala razgovor na ideji značenja pretakanja arhivske građe u filmično fantazmagorično ostvarenje, o ulozi ženskog glasa unutar filma, o autorkinoj poetici i načinu interpretacije istorijske građe. Za potrebe promocije kataloga Gorana Stojčetovića i Selmana Trtovca izložbe “Automatski crtež – povodom stogodišnjice nadrelizma” u Salonu OBM, tokom novembra meseca, Una Popović je bila pozvana da doprinese analizi prakse ova dva autora u kontekstu istorijskog nadrelizma, automatskog slikarstva i psihosocijalnih aspekata kao prepoznatih manifestacija unutar njihovog rada.
https://www.seecult.org/razgovor-sa-jasminom-cibic/
https://www.politika.rs/sr/clanak/603162/Razgovor-sa-Jasminom-Cibic-u-Muzeju-savremene-umetnosti
https://www.instagram.com/p/DCy-F6DoZVT/?img_index=1
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1115619713896616&id=100063457926780&set=a.466722952119632
https://mnmu.rs/izlozbe/automatski-crtez-povodom-stogodisnjice-nadrealizma/


Una Popović je bila ko-kustoskinja izložbi “Javne tajne” Zorana Naskovskog u MSUV, retrospektive Vladana Radovanovića u MSUB i gostovala je sa autorskom izložbom Goranke Matić “Iskustvo u gužvi “ u Narodnom muzeju u Zrenjaninu. Izložba “Javne tajne” Zorana Naskovskog koja je bila prikazana u Muzeju savremene umetnosti u Beogradu 2023. godine, krajem januara 2024. predstavljena je u MSUV. Izložba predstavlja saradnju dva muzeja i prikaz je umetničkih radova Naskovskog u kontekstu aktuelnih društvenih tema, institucionalne kritike i aktivizma. Izložba Goranke Matić “Iskustvo u gužvi” i posle četiri godine od premijere u Muzeju savremene umetnosti i dalje budi interesovanje na lokalnom i regionalnom nivou. Narodni muzej u Zrenjaninu pozvao je autorku i umetnicu da u nešto izmenjenom formatu predstave izložbu. U “gradu fotografije” - kako se Zrenjanin naziva, promovisan je još jednom značajan opus Goranke Matić uz to kulturna, politička, društvena događajnost 80tih, 90tih godina koju je umetnica obeležila na fotografijama.
Izložba Javne tajne u MSU, Iskustvo u gužvi u Zrenjaninu Vladana Radovanovića
https://msub.org.rs/exhibition/zoran-naskovksi-javne-tajne/
https://msuv.org/zoran-naskovski-javne-tajne/
https://artboxportal.com/javne-tajne-i-post-istina-zorana-naskovskog-i-u-novom-sadu/
https://www.instagram.com/msuv_novisad/reel/C2m3u6PooJD/
https://www.instagram.com/p/C3FLDu9s_qt/
https://msub.org.rs/exhibition/vladan-radovanovicispred-vremena-i-izvan/
https://www.youtube.com/watch?v=A5lC1nSBObE
https://www.journal.rs/kultura/umetnost-i-dizajn/izlozba-vladan-radovanovic-ispred-vremena-izvan/
https://muzejzrenjanin.org.rs/iskustvo-u-guzvi-retrospektivna-izlozba-goranke-matic/?pismo=lat
https://www.youtube.com/watch?v=kPFKOWQEBHk
https://www.seecult.org/iskustvo-u-guzvi-u-zrenjaninu/
https://www.facebook.com/share/p/1F32Ag7Aiy/
https://www.facebook.com/share/r/1A1wM5UQzN/
https://www.youtube.com/watch?v=uuAxZx8fs5g&t=632s
https://www.instagram.com/narodni.muzej.zrenjanin/p/C-uQlbpIpIH/?img_index=6
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1037847415011085&type=3
https://ilovezrenjanin.com/vesti-zrenjanin/iskustvo-u-guzvi-retrospektiva-goranke-matic-foto/
Kustoskinja je bila pozvana da održi tribinu / javno predavanje o svojoj praksi polaznicima Centra za likovno obrazovanje – Šumatovačka. Predavanje koje je osmislila pod nazivom “Formati izložbi : monografske i grupne izložbe kao načini interpretacije društvenih i antropoloških prilika” odnosi se na interesovanje Popovićeve da umetničke pojave i prilike istraži u kontekstu društvenih i političkih pojava. Kroz prezentaciju izložbe samostalnog karaktera Goranke Matić ,,Iskustvo u gužvi” koju je realizovala 2021. i rada na tematskoj izložbi iz kolekcije ,,Grad: mesto identiteta” (2023), Popović je ukazala na ideju sagledavanja monografskog u odnosu na opšte društvene okolnosti i ,,opšteg”/ socijalnih i prostornih prilika kao načina koji određuju razvoj individualnih i kolektivnih modela promišljanja određenih tema u sklopu umetnosti. Formati i strukture izložbi predstavlju zanimljiv način na koji neka tema može da se sagleda i podrazumevaju složenost u vidu različitih znanja kao i posebnu interpretativnost muzejske građe zarad doprinosa dubljim, kulturološkim analizama.